Życie to bajka

Mówi się, że życie to nie bajka. Moja wizyta w Walt Disney World wyzwoliła we mnie przemyślenie, którym chcę się z Wami podzielić. Życie to właśnie bajka, której autorami jesteśmy my sami. Najlepsze jest to, że bajka zawsze kończy się dobrze, a decyzja czy jesteśmy dobrem czy złem leży tylko i wyłącznie po naszej stronie. Należy też pamiętać, że zanim dotrzemy do szczęśliwego zakończenia bohaterzy każdej bajki mają do wykonania kawał ciężkiej pracy, która dopiero po jej wykonaniu pozwala im na długie i szczęśliwe życie.

Disney World to wielka przygoda nie tylko dla najmłodszych, ale dla osób w każdym wieku. Mamy tam wiele okazji by zmierzyć się z własnym strachem i pokonać swoje granice. Jedną z „atrakcji” jest rollercoster zwany Tower of Terror gdzie winda, w której się znajdujemy z całym impetem i szaleńczą prędkością spada w dół tylko po to by znowu znieść się w górę. Cały rytuał jest powtarzany kilkakrotnie tak żeby dobrze poczuć smak swoich słabości. To doskonała metafora naszego życia, które niejednokrotnie ciągnie nas w dół, a później wyrzuca ponownie w górę. Cały sęk w tym by będąc przy tej dolnej granicy nie stracić wiary w ponowne wzniesienie.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1.ŻYJ TERAŹNIEJSZOŚCIĄ.

Bardzo duży nacisk kładzie się dzisiaj na świadome przeżywanie tego co tu i teraz, ponieważ w tym podejściu ukryty jest przepis na szczęście. Ile razy przepowiadasz sobie przyszłość? Myślisz do przodu? Martwisz się na zapas? Jedyny efekt jaki przynosi takie podejście to stracony czas. Tracimy czas na zamartwianie się czymś co być może nigdy się nie wydarzy lub okaże się nie warte naszych przysłowiowych nerwów. Innym razem to co zajmuje naszą głowę samo znajdzie swoje rozwiązanie lub skończy się dużo pomyślniej niż byśmy nawet przypuszczali. Efektem tego mechanizmu jest nic mniej i nic więcej niż utrata energii, którą moglibyśmy wykorzystać na coś ciekawego, nowego i wartościowego. Zdarza się, że nasze przypuszczenia lub obawy mogą się sprawdzić. Gdy tak się stanie trzeba reagować. Niemniej jednak między teraźniejszością, a potwierdzeniem obaw jest jeszcze luka, którą my wypełniamy i sami decydujemy o sposobie w jaki to zrobimy. Oczywiście gdy możemy coś zrobić by zapobiec wewnętrznym przeczuciom trzeba to zrobić, ale ja myślę o sytuacjach, w których oprócz zamartwiania nic więcej nam nie zostaje.

 

 

2. ODWAŻ SIĘ ŻYĆ WG WŁASNYCH ZASAD

Podejmując decyzję często sugerujemy się tym co inni powiedzą lub pomyślą. Stawiamy ich zdanie nad swoje własne i w ten sposób tracimy cząstkę siebie nieświadomie pozwalając komuś na przejęcie kontroli nad naszym życiem. Nie chodzi mi o to by nie liczyć się ze zdaniem bliskich lub osób, które nas inspirują, ale by zachować zdolność do oceny swoich potrzeb i wyrażenia ich na głos. Mam na myśli uważne słuchanie siebie samego. Można tego dokonać odpowiadając na poniższe pytania:

  1. Jaką mam potrzebę?
  2. Jaką bym podjął decyzję gdyby obok mnie nie było innych osób?
  3. Czy taką samą jaką podejmuję teraz?

Dużą wartością są osoby, które pozwalają nam na bycie sobą i podejmowanie takich decyzji jakie czujemy, że powinniśmy podjąć. Wspierają nas nawet jeśli mają odmienne zdanie w danym temacie. Zdarza się, że jest inaczej. Zawsze znajdzie się w naszym otoczeniu ktoś, kto będzie myślał w inny sposób. Niemniej jednak nie ma osoby, która chodzi w naszych butach. To my sami wiemy z jakimi emocjami się mierzymy i co będzie dla nas dobre. Warto posłuchać rad osób, których zdanie sobie cenimy, ale ostatecznie to MY SAMI jesteśmy jednostkami decydującymi. Ostatecznie chyba lepiej popełniać własne błędy i ponosić za nie ewentualne konsekwencje niż mierzyć się ze skutkami decyzji, które nie były autonomiczne.

Przyglądnij się swoim potrzebom, poszukaj sposobów na ich realizację i podążaj za swoją intuicją.

 

3.NOŚ SWOJE BUTY

To nie nowość, że media społecznościowe mają na nas ogromny wpływ. Codziennie przed naszymi oczami przewijają się setki tysiący zdjęć i żyć innych ludzi. Jest to pozytywne jeśli mamy do tego dystans i traktujemy jako inspirację. Trzeba być bardzo uważnym by nie przekroczyć tej cienkiej granicy, za którą stoi poczucie zazdrości i przekonania, że życie innych osób jest lepsze niż moje własne. My tak naprawdę nie wiemy jakie ktoś ma życie! To co widzimy to tylko element i urywek ze scen. Nie uważam, że mamy się obnażać ze swoimi troskami i porażkami, ale bądźmy świadomi i zamiast żałować, że nie jesteśmy kimś innym podejmijmy działanie by tworzyć takie życie jakie chcemy mieć. Tworzyć je prawdziwie i w realu.

Poszukaj w swoim życiu możliwości i dróg, które wiodą tam gdzie chcesz podążąć. Nie fokusuj się na swoich ograniczeniach.

 

Nie wierz jeśli ktoś Ci powie, że życie to nie bajka. W psychologii funkcjonuje termin „samospełniającego się proroctwa”, który mówi, że przydarzy Ci się to czego oczekujesz. Jeśli będziesz czarnowidzem to duże prawdopodobieństwo, że nieświadomie wykonasz czynności, które zbliżą Cię do niepożądanego skutku. Z kolei jeśli przyjmiesz pozytywne nastawienie to te podświadome czynności doprowadzą Cię do sukcesu.

You may also like

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *