Psychologia mody #2 – zmiana

Moje myśli nieustannie krążą wokół jednego tematu. Ostatnio często zastanawiam się nad pozytywnymi wymiarami, a nawet korelacjami pomiędzy wyglądem zewnętrznym, a samopoczuciem. Oczywiście jak to z korelacjami bywa nie wiadomo czy to wygląd wpływa na poczucie psychiczne czy na odwrót, ale pewne jest to, że istnieje ścisłe połączenie sfery psychicznej i fizycznej o czym wiele mówi podejście holistyczne często przeze mnie przywoływane.

ZMIANA

Diametralna zmiana wizerunku zazwyczaj pociąga za sobą zmiany, które zachodzą w naszym wnętrzu. Dotyczą różnych kwestii i mogą się odnosić zarówno do tych ocenianych przez nas jako pozytywne oraz negatywne. To może być świętowanie ważnego wydarzenia, zaakcentowanie danego etapu życiowego, podkreślenie jego znaczenia albo chęć rozpoczęcia nowego rozdziału po przebytym trudnym okresie życia.

Pozytywne aspekty nie wymagają komentarza. Często po zdanych egzaminach, ślubie, rocznicy urodzin (np. 25!) czy u kobiet urodzeniu dziecka decydujemy się na zmianę wizerunku, która ma podkreślić wagę tego wydarzenia. Uwieczniamy to na zdjęciach, po to by po latach móc sięgnąć pamięcią do tego co było. W ten sposób pokazujemy także światu, że właśnie dzieją się wielkie rzeczy. A nader wszystko chcemy dla samych siebie wprowadzić jakiś jeden inny, podkreślający element.

Inaczej  ma się to kiedy te zmiany dotyczą przykrych sytuacji. Często po zranieniach i przebytym cierpieniu wywołanym różnymi okolicznościami i splotami wydarzeń podejmujemy decyzję o zmianie, której odzwierciedleniem może być wygląd zewnętrzny.

Chcę dzisiaj zachęcić wszystkich, którzy borykają się właśnie z takim momentem swojego życia do dwóch rzeczy.

1. WENTYL EMOCJI

Przeżyjcie to co się w Was dzieje w jak najgłębszy sposób. Płaczcie, mówcie o tym co Was boli, otwierajcie się ze swoimi cierpieniami przed osobami godnymi tego otwarcia. Słuchajcie muzyki, która uaktywnia cały proces oczyszczania emocjonalnego. Niech to trwa tyle ile czujecie, że potrzeba (ale też nie za długo). Czas leczy rany, ale też łagodzi ból. Pamiętajcie, że każdy dzień to dzień ku lepszemu.

2. ZMIANA WIZUALNA

Wstańcie pewnego słonecznego dnia i postanówcie, że pomimo wszystko będziecie czerpać z tego życia najwięcej jak się da i zaczniecie pisać nowy niezależny rozdział. Zmiany wizualne jakie można wprowadzić to cały wachlarz możliwości. Każdy musi ulokować siebie tam gdzie jest jego potrzeba.

  • Możemy rozpocząć od zmiany stylu życia na zdrowszy – zmienić nawyki żywieniowe, wyeliminować nałogi, zacząć uprawiać sport. Modyfikacja sylwetki pociągnie za sobą rozwój mentalny.
  • Zmiana stylu ubierania polegająca na przemyślanych i kreatywnych połączeniach. Jeśli do tej pory Twoja dzienna stylizacja ograniczała się do jeansów z podkoszulkiem – załóż sukienkę lub spódnicę. Jeśli jesteś mężczyzną wybierz coś gustownego – biała koszula i eleganckie buty zawsze się sprawdzają.
  • Zmiana fryzury. Możesz się pokusić o wielką albo mniejszą metamorfozę. Pobaw się kolorami, długościami, upięciami albo eksperymentuj z nakryciami głowy. Kapelusze są moimi zdecydowanymi faworytami.
  • Szalej z makijażem, kolorami paznokci i ust. Jeśli nigdy go nie robiłaś – tym bardziej pokuś się o ten luksus.

Krótka konkluzja

Trzeba nam pamiętać, że nie można zaprzeczać emocjom i trudnościom z jakimi się zmagamy. Mechanizmy wyparcia, zaprzeczania czy racjonalizacji nie są wskazane. Odpowiednie przeżycie trudnych chwil są warunkiem wyleczenia naszych dusz. Jednak kiedy już zaleczymy to co nas boli warto przekierować uwagę na inny obiekt i wspomóc się od zewnątrz. Tym obiektem mogą być tak drobne zmiany jak nasz wizerunek, który ma dodatni wpływ na sferę emocji. Powoduje zwiększenie pewności siebie, otwarcie się na otoczenie, które warunkuje poznawanie nowych osób, a także bardziej pozytywny odbiór naszej osoby. Wygląd pełni funkcję wspierającą, ale w połączeniu ze zdrowymi myślami daje podwójną szansę na szybsze zażegnanie gorszych chwil i znaczne podniesienie jakości życia.

To do dzieła! Trzymam kciuki.

<3

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *