Zaburzenia odżywiania a Święta Bożego Narodzenia – Maria Pruszyńska gościnnie

Zaburzenia odżywiania a Święta Bożego Narodzenia

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, to dla wielu magiczny czas. Dla niektórych będzie on jednak pełen cierpienia, zmagań wewnętrznych i lęku. Dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania rozpoczął się jeden z najcięższych miesięcy w roku.

 

Skok na głęboką wodę

I to nie tylko ze względu na pytania i spojrzenia rodziny. Także głos choroby w tym okresie wzbiera na sile. I trudno odczuwać magię świąt, gdy w głowie słyszy się krzyk “Jesteś bezwartościowa!; nie możesz tego zjeść; a może to jednak za dużo?; jutro znowu będzie trzeba jeść potrawy, z którymi nie czuję się dobrze”. Okres świąteczny, to nie krok poza swoją strefę komfortu; to skok w głębokie wody krańcowego dyskomfortu. Dobrze, jeśli rodzina wspiera w tym okresie, nie przymuszając do jedzenia i nie czyniąc żadnych uwag na ten temat. Trudniej staje się, gdy domownicy oceniają i próbują przekonać do większej porcji  i dokładki. To z troski, racjonalizujemy sobie, ale w środku trudno to wytrzymać.

 

(Nie)szczególny czas

Święta są takie trudne także z innego powodu: przywołują wspomnienia minionych lat spędzonych z chorobą. Wiele z osób cierpiących na zaburzenia odżywiania swoje kryzysy przeżywa właśnie w tym okresie. Zwiększony stres powoduje napady objadania się, intensyfikację ćwiczeń fizycznych czy innych zachowań kompensacyjnych. W takiej sytuacji nawet jeśli ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego jest lepszy, to wspomnienia mogą być na tyle bolesne i trudne, że ten szczególny czas trudno będzie uznać za relaksujący. Mając to na uwadze dobrze właściwie przygotować się na świętowanie Bożego Narodzenia. W jaki sposób?

5 sposobów na zmniejszenie stresu przed świętami 

 

1. Przypomnij sobie, jakie emocje wywoływały w tobie święta, gdy byłaś dzieckiem

Jako dzieci święta były dla nas czystą magią. Pamiętasz wyczekiwanie na Mikołaja? To, jak cała twoja rodzina, odświętnie ubrana, zasiadała do kolacji wigilijnej? Wypisz wszystkie sceny i uczucia, które pojawiają ci się przed oczami na myśl o tamtych latach. Jakie emocje im towarzyszą? Zastanów się czy potrafiłabyś je przywołać w trudnych sytuacjach? Ta mała dziewczynka, niecierpliwie oczekująca świąt, wciąż w tobie jest. Zaopiekuj się nią.

 

2. Jakie elementy świąt budzą w tobie lęk i stres?

Strach wydaje się ogromny i nie do pokonania, kiedy nie zdajemy sobie sprawy, czego się lękamy. Rozluźnij się i zastanów, co tak naprawdę niepokoi cię w kontekście świąt. Pytania bliskich, nieznany skład potraw, a może sposobność do objedzenia się i przyzwolenie na to ze strony domowników? Następnie przyjrzyj się, na ile prawdziwe są te lęki i jak mogłabyś im zapobiec. Stworzyłyśmy PDF o tym, jak demaskować lęki i sobie z nimi radzić. Napisz do nas, a od razu go od nas otrzymasz!

 

3. Jak możesz zachować się w sytuacji kryzysowej?

Wiesz już, co powoduje w tobie lęk, wypracowałaś także sposoby, jak zapobiec tym wydarzeniom. Teraz pora na stworzenie planu awaryjnego. Co możesz zrobić, jeśli ziści się najgorszy scenariusz? Jeśli bliscy zadadzą niewygodne pytania, na stole znajdą się potrawy, z którymi nie czujesz się komfortowo, a obawy i stres popchną cię do objadania się? Każda z nas w inny sposób zachowa się w takiej sytuacji. Kluczowe jest jedno: odrzucić schemat chorobowy, który nakazuje nienawiść do siebie i karanie za “niewłaściwe” zachowanie. Jak możesz sobie pomóc w sposób konstruktywny, potraktować z czułością i troską, na które zasługujesz? Może rozmowa z kimś bliskim, artystyczne wyżycie się, kąpiel lub spacer dadzą upust emocjom? W trakcie tej czynności nie zapomnij jednak sobie wybaczyć. Każda z nas jest tylko człowiekiem, który ma prawo do słabości. Jutro wstaje jednak nowy dzień.

 

4. Zaplanuj małe nagrody

Krytykowanie samych siebie przychodzi nam łatwo. Każde potknięcie szybko sobie wypominamy, podczas gdy naszej uwadze umykają drobne sukcesy. W jaki sposób pogratulujesz samej sobie wszystkich tych chwil, w których wygrasz z myślami chorobowymi, odprężysz się z rodziną, świadomie wyjdziesz poza swoją strefę komfortu? Nawet w sytuacji, gdy spełni się czarny scenariusz i wydarzy to, czego się obawiałaś, wciąż jest to tylko jeden epizod. W innych sytuacjach poradziłaś sobie i jest to powód do dumy. Zaplanuj więc, w jaki sposób będziesz świętować swoje mniejsze i większe sukcesy.

 

5. Poszukaj wsparcia

Jeśli lęk związany z okresem świątecznym jest na tyle duży, że trudno jest ci znaleźć jakikolwiek pozytywny aspekt tego czasu, nie wahaj się poprosić o profesjonalną pomoc. Nie jest to oznaką słabości, ale siły i świadomej walki o samą siebie. Terapeuta pomoże ci zidentyfikować emocje, także te trudne do nazwania, dzięki czemu wspólnie wypracujecie sposoby na to, jak sobie z nimi radzić. Pamiętasz, gdy jako mała dziewczynka czułaś magię świąt? Wciąż możesz ją poczuć.

Podsumowując

Święta, to trudny czas dla osób chorych na zaburzenia odżywiania. Wsparcie bliskich bardzo pomaga spokojniej przejść przez ten okres. Warto podjąć świadome kroki mające na celu zmniejszenie odczuwanego stresu poprzez odszukanie w sobie emocji, które towarzyszyły nam podczas świąt w dzieciństwie, zidentyfikowanie źródeł lęku, zaplanowanie reakcji w sytuacjach kryzysowych, nagradzanie się za dobre momenty oraz poszukiwanie pomocy, jeśli trudne emocje związane z tym czasem są zbyt przytłaczające. Jakie są twoje sposoby na zmniejszenie lęku przed świętami? Jakie techniki relaksacyjne stosujesz? Podziel się nimi w komentarzu.

Maria Pruszyńska – założycielka inicjatywy społecznej Nowonajedzone, której celem jest pomoc kobietom cierpiącym na zaburzenia odżywiania. Pasjonatka story tellingu, social mediów i artykułów o samorozwoju. W wolnych chwilach spaceruje po Krakowie, ćwiczy jogę i pije zieloną herbatę.

 

źródła wykorzystanych zdjęć:

 • pinterest
 • https://hpba.pl/

You may also like

2 komentarze

 1. Witam. Można prosić o wysłanie na mojego maila: [email protected] PDF o radzeniu sobie z lękami? Bardzo mnie ciekawi!
  Ciekawy wpis, sama kiedyś miałam z tym problem, co prawda nie doszło aż do zaburzeń odżywiania, aczkolwiek byłam od tego o krok. Ciągle szukam dobrego jadłospisu, żebym nie odbierała sobie przyjemności z jedzenia, a jednak zrzuciła kilogramy i lepiej się czuła. Znasz może jakieś osoby, blogi, inspiracje na temat znalezienia dla siebie odpowiedniej diety?
  Pozdrawiam 🙂

  1. Dziękuję za podzielenie się kawałkiem Twojej historii. Bardzo dobrze, że szukasz motywacji i inspiracji by o siebie zadbac. Serdecznie polecam blog Ani https://dbamocud.pl/ – znajdziesz tam wiele inspiracji związanych ze zdroworozsądkowym podejściem do jedzenia, a także zdrowe przepisy. Ania jest też na Instagramie i Facebooku. Drugim blogiem godnym uwagi jest http://keepfitinstyle.pl/
   Na Instagramie polecam też śledzic @myhealthy_corner – Kasię, która jest dietetykiem i od czasu do czasu dodaje zdrowe przepisy, a także @zdroworozsadkowobymuszka – Asia, również dietetyk z milionem pomysłów na zdrowe życie.
   Mam nadzieję, że pomogłam!
   <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *