5 powodów, dla których warto zrobić podsumowanie roku

Przyznam Wam szczerze, że nie miałam zamiaru robić podsumowania roku 2019. Głównym tego powodem był fakt, że rok ten był dla mnie naprawdę intensywny i wymagający, dlatego chciałam sobie odpuścić jego dodatkową analizę. Ale, pojawiło się pewne ale. Zaczęłam myśleć o korzyściach płynących z podsumowań. To właśnie one przekonały mnie do zmiany decyzji i podjęcia tego wysiłku. Zapraszam Was do zapoznania się z 5 powodami, dla których moim zdaniem warto podsumować rok.

1. Widzisz owoce swojej pracy

Rok liczy 365 dni. To bardzo dużo czasu, w trakcie którego wiele się dzieje. Czasami nie pamiętamy tego co wydarzyło się minionego dnia, a co dopiero mówić o kilku miesiącach wstecz. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym w jaki sposób przeżyliśmy ostatni czas, ile już dokonaliśmy albo co chcielibyśmy poprawić. Raczej mamy tendecję do skupiania się na przyszłości. Z tego powodu nie zauważamy jak wiele dobrych rzeczy się wydarzyło i ile zebraliśmy owoców. Mam na myśli plony w obszarze pracy zawodowej, relacji międzyludzkich, rozwoju osobistego itd.

2. Podnosisz swoją pewność siebie

Idąc tym tokiem myślenia dochodzimy do tematu pewności siebie. Moim zdaniem nic tak nie ponosi naszej pewności siebie jak poczucie sprawczości. Kiedy analizujemy swoje mniejsze lub większe dokonania, zaczynamy zdawać sobie sprawę jak wiele wysiłku i starań kosztowało nas zrealizowanie danego celu. Właśnie ten moment olśnienia, uzmysłowienia sobie naszych osiągnięć jest najlepszym momentem. To ta chwila dodaje nam skrzydeł, a skoro możemy ją sobie sami zaplanować to dlaczego tego nie zrobić?

3. Masz szansę analizy i wprowadzenia poprawek

Nikt nie mówi, że podsumowanie ma nam przynieść tylko i wyłącznie bilans dodatni. Myślę, że znacznie trudniejsze, ale tak samo wartościowe jest podsumowanie, które nie napawa nas dumą czy optymizmem. Na pewno dużo ciężej jest zmobilizować się do analizy roku ze świadomością jego znoju, ale zapewniam, że warto. Taka konfrontacja może być przełomem. Jeśli uznasz, że rok 2019 nie był „Twoim rokiem”, zastanów się czego innego byś od niego oczekiwał i jak możesz to zrealizować w nowym roku. A może masz na swoim koncie niezałatwione sprawy lub błędy, które chcesz naprawić? Cokolwiek by to nie było – nic straconego. ZAWSZE można zacząć od nowa.

4. To szansa na nowe inspiracje

Proces podsumowania roku może okazać się idealną okazją do inspiracji. Może to czas, kiedy jedno Twoje osiągnięcie będzie początkiem kolejnego? Może intensywna nauka angielskiego będzie przepustką do zaplanowania wyjazdu za granicę albo dobrze zapowiadający się projekt przekujesz w swój biznes? Czasami też zapominamy o naszych pomysłach, które zrodziły się w głowie dawno temu i nie zostały zapisane. Przy okazji podsumowań często do nas wracają. Może teraz jest odpowiedni moment, aby nadać im priorytet?

5. Tworzysz wspomnienia

Głęboko wierzę, że podsumowanie roku jest jedną z najpiękniejszych pamiątek jaką sami sobie tworzymy. Za kilka lat będziemy mieli szansę na podróż do przeszłości właśnie dzięki takiej pracy. Możliwość spojrzenia na swoje życie z perspektywy czasu jest bardzo cennym doświadczeniem. Niestety, bez naszego udziału i mobilizacji nie będziemy mieli takiej sposobności. Nasze życie samo się nie zapisze. To my decydujemy tu i teraz czy chcemy wykreować sobie wspomnienia na przyszłość.

W jaki sposób podsumować rok?

Wybierz narzędzie

a) Sposobów jest wiele. Można oczywiście brać pod lupę konkretne miesiące, analizując je „wdłuż i wszerz”, ale trzeba wtedy pamiętać co się wydarzyło w poszczególnym z nich. Jeśli mamy notatki to zadanie na pewno będzie uproszczone. Poniżej znajdziesz schemat, który może Cię zainspirować do stworzenia własnego narzędzia.

b) Jednak ja zdecydowanie wolę analizować rok biorąc pod uwagę poszczególne aspekty życia np. praca, związek, zdrowie, odpoczynek itd.

c) Inną opcją jest analiza zrobionych zdjęć. W dzisiejszych czasach mamy ich całe mnóstwo, dlatego nie ma większego problemu, żeby uruchomić w tym celu swoje telefony lub aparaty.

Znajdź czas i przestrzeń

Podsumowanie roku trzeba zaplanować i zarezerwować sobie na to godzinę lub nawet dwie (zależy od indywidualnych potrzeb). Może warto pójść na kawę i zabrać ze sobą coś do pisania? A może wolisz podsumować swój rok z kimś sobie bliskim? Cokolwiek wybierzesz będzie dobrze, bo przecież chodzi nam o podjęcie DZIAŁANIA.

Jestem bardzo ciekawa czy zachęciłam Was do podsumowań. Tak jak już wspomniałam, w tym roku sama byłam nieco zniechęcona i sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, ale kiedy przypomniałam sobie te wszystkie plusy, zmieniłam zdanie.

Napiszcie koniecznie czy Wy robicie podsumowania czy raczej stronicice od takich praktyk? Niebawem pojawi się wpis o tym czy warto snuć noworoczne plany. Pozostańcie koniecznie bez odbioru!

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *