Artykuł o depresji i emigracji Wenezuelczyków

Chcę Wam dzisiaj polecić i podlinkować dwa warte uwagi artykuły. Pierwszy z nich to artykuł napisany przeze mnie dla psychologicznego magazynu BANG, w którym mam przyjemność dla Was regularnie publikować. Natomiast drugi napisała Dominika Matejko – dziennikarka, podróżniczka, antropolog i politolog, a prywatnie moja serdeczna koleżanka (dla Tygodnika Powszechnego).

„Jak wspierać bliskich w depresji?” 

Tak brzmi tytuł mojego artykułu, w którym bazując nie tylko na wiedzy, ale również na własnych doświadczeniach podzieliłam się kilkoma krokami, które mogą pomóc Ci zrozumieć osobę z depresją, wskażą dalszą drogę i wszczepią nadzieję. Głęboko wierzę, że wiedza na ten temat jest przydatna nie tylko dla osób, które mają styczność z tą chorobą, ale dla każdego z nas. Depresja dotyka coraz większej populacji ludzi, dlatego warto coś o niej wiedzieć by móc tą wiedzę wykorzystać gdyby niespodziewanie nadeszła taka sposobność.

 Depresji nigdy nie doświadczyłam na własnej skórze, ale byłam świadkiem jej raczkowania, rozwoju i końca. Na każdym tym etapie ratowała mnie świadomość, wsparcie bliskich i wiedza, którą wtedy ciągle pogłębiałam. Znam niemalże wszystkie stany emocjonalne, które towarzyszą osobie współdzielącej depresję.

Magazyn BANG jest bezpłatnym magazynem dostępnym online. Z łatwością pobierzecie go na stronie magazynu tutaj klikając „Download”. Na komputerze pojawi się wersja PDF.

 

„Emigracja last minute”

Dominika poznała Amerykę Łacińską wzdłuż i wszerz. Przez długi czas mieszkała w Meksyku, odwiedziła prawie wszystkie latynoskie kraje, studiowała w Kolumbii i ma wielu przyjaciół rozsianych po tym kontynencie. W swoim kolejnym już artykule dla Tygodnika Powszechego pochyliła się nad tematem emigracji Wenezuelczyków. Ten kiedyś piękny kraj został zniszczony przez władze i niemalże pozbawił jej obywateli jakichkolwiek praw. Każdy z nich stara się walczyć o godne dla siebie życie, którego synoniem jest słowo emigracja.

W artykule przeczytacie prawdziwe historie Wenezuelczyków i ich zmagania z codziennością. Wystąpił tam także gościnnie mój chłopak – Emmanuel, który podzielił się skrawkiem historii swojej i jego rodziny.

 

Kiedy planuję kolejną wizytę w Ameryce Łacińskiej, Emmanuel dzwoni i radzi, żebym nie jechała. On by nie jechał. Jego decyzja o emigracji była podszyta strachem – o zdrowie i życie.

 

Artykuł Dominiki możecie przeczytać online tutaj (po bezpłatnym zalogowaniu się) lub zakupić od dzisiaj w polskich kioskach. Serdecznie polecam.

 

 

Kochani, życzę Wam miłej i owocnej lektury. Trzymajcie się ciepło <3

 

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *