Jak dbać o higienę emocji?

Codziennie dbamy o higienę osobistą naszego ciała. Zażywamy długiej kąpieli albo bierzemy szybki prysznic. Nakładamy na swoją skórę krem nawilżajacy lub stosujemy peeling. Dbamy o włosy i paznokcie. Prawdopodobnie nauczyliśmy się tej sztuki już jako małe dzieci i nieustannie ją kontynuujemy. Higiena ciała nie ma przed nami większych tajemnic i wydaje się dla każdego oczywistą rutyną. Podobnego zainteresowania wymagają nasze emocje, o które także trzeba nam się troszczyć każdego dnia, ucząć się tym samym ich higieny.

Kilka faktów o emocjach

  • emocje pozytywne (sprzyjające) i negatywne (niesprzyjające) towarzyszą codziennie każdemu człowiekowi,
  • są wywoływane wskutek indywidaulnej interpretacji sytuacji – jeśli uznamy wydarzenie za pozytywne zrodzą się w nas takie same emocje, jeśli za negatywne to adekwatne do tego,
  • emocji nie należy oceniać i wypierać – każdy ma prawo do odczuwania i przeżywania takich stanów emocjonalnych jakie się w nim rodzą,
  •  emocji nie należy się bać, lepiej przyjąć je z pokorą i postawą zrozumienia, ale gdy nam dokuczają trzeba się im mocno przyjrzeć i spróbować nam nimi popracować.

Dlaczego warto dbać o swoje emocje?

Emocje warunkują nasze samopoczucie, wpływają na motywcję i rozumienie sytuacji, w której się aktualnie znajdujemy. Emocje tworzą nasze życie, dlatego odpowiednia i codzienna ich higiena wydaje się być nie tylko ważna, ale konieczna.

„Jesteśmy tym co czujemy i czego doświadczamy. Jeśli odczuwamy złość, jesteśmy tą złością. Jeśli czujemy miłość, jesteśmy tą miłością. Jeśli patrzymy na ośnieżony górski szczyt, jesteśmy tym szczytem. Śniąc, jesteśmy tym snem.”

Thich Nhat Hanh

Inspiracja od cammy

Na czym polega higiena emocji?

W wyjaśnieniu skupiam się na higienie przykrych emocji, ponieważ z nimi mamy najwięcej trudności. Emocje pozytywne przyjmujemy z reguły z otwartymi ramionami.

1. Rodzaj emocji. Zwerbalizuj swoje emocje.

Każdego dnia doświadczamy różnych emocji, które mają różne natężenie i czas trwania. Od tych dwóch komponentów będzie zależała ich siła i szansa poradzenia sobie z tym co czujemy. W jednej chwili odczuwamy radość, a w drugiej smutek. Możemy budzić się w doskonałym nastroju, po to by następnie płakać. Emocje są wywoływane codziennym biegiem spraw, obowiązków, a także są odpowiedzią na działanie i słowa drugiej osoby. Emocji zwłaszcza tych negatywnych nie da się uniknąć, bo są częścią naszego życia. Mimo, że każdy z nas dąży do odczuwania tylko pozytywnych stanów to nigdy tak się nie wydarzy. Gdy emocje dadzą się we znaki nazwij je i rozpoznaj w swoich myślach. Buduj świadomość tego co dzieje się w Twoim wnętrzu.

2. Przyczyna. Znajdź ich przyczynę.

Emocje rodzą się w odpowiedzi na określone słowa, wydarzenia lub zachowania. Warto zwrócić uwagę kiedy dana emocja się ujawniła i  jaka towarzyszyła jej okoliczność. Najlepiej dokonać tego zabiegu zaraz po jej wystąpieniu. Przykładowo oczekujesz na lot do innego kraju, do którego wybierasz się w celach służbowych. Okazuje się, że został odwołany i nie będziesz w stanie dotrzeć na czas. Nie znasz konsekwencji braku Twojej obecności na tym ważnym spotkaniu. Czujesz napływ złości, frustracji, bezradności, gniewu i irytacji. Nie trudno zlokalizować w tym przypadu przyczynę, którą jest odwołany lot na spotkanie. To bardzo ważny moment, w którym Twoja reakcja stanie się kluczem do dalszego biegu sprawy. 

3. Reakcja. Odpowiednio na nie zareaguj.  

Masz dwa wyjścia. Pierwsze to dać się ponieść i eskalować swoje niesprzyjające emocje co prawdopodobnie mocno odbije się na innych osobach i na Tobie samym. Możesz zrobić awanturę i obwiniać niewinnych ludzi . To da Ci upust emocji, ale może wywołać kolejne związane z poczuciem winy. W wyniku tego sytuacja przedłuży się, ale nie zmieni diametralnie. Nadal będziesz spóźniony na spotkanie.

Drugie wyjście to świadome przeżycie trudnych emocji polegające na zracjonalizowaniu sytuacji i zrozumieniu, że wybuch agresji w niczym nie pomoże. Wtedy warto wziąć kilka głębokich oddechów lub wypowiedzieć na głos to co czujesz i czym jest spowodowane. Efektem będzie uwolnienie napięcia przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad swoim zachowaniem. Po tym na pewno przyjdzie Ci do głowy inne rozwiązanie sytuacji. Lepiej wdrożyć zadaniowość i przyjąć inny punkt myślenia niż eskalować problem.

Odwołany lot posłużył nam tylko jako przykład. Każdego dnia znajdzie się milion powodów, dla których odczuwamy negatywne emocje. Mamy do nich prawo i nie możemy ich zmienić, ale to my decydujemy co z nimi dalej zrobimy. Higiena emocji polega na uważności, świadomości i odpowiedniej reakcji. Jeśli pragniemy miłości – bądźmy miłością, spokoju – spokojem, radości – stańmy się nią.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *