Jak o siebie dbać, gdy jesteśmy zabiegani?

Uświadom sobie konieczność

Po pierwsze, aby w ogóle zacząć coś robić w tym kierunku trzeba mieć świadomość, że jest to bardzo ważne. Łatwo jest popaść i zatracić się w codziennym biegu. Łatwo o zbagatelizowanie sygnałów, płynących z organizmu czy przeciąganie pracy ponad nasze siły z wiarą w szybką, późniejszą regenerację.

Nie od dzisiaj wiemy, że do wszelkiego rodzaju wypaleń i wyczerpań możemy doprowadzić szybko, ale powrót do pełni zdrowia zajmuje nam kilkakrotnie więcej czasu. Mowa tutaj zarówno o zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.

Ponadto przyzwolenie sobie na odpoczynek, uchwycenie momentu, w którym organizm mówi dość i w końcu podążanie za jego wskazówkami tak naprawdę tylko zwiększy efektywność naszej pracy. Paradoks polega na tym, że my ciągle wierzymy, że robienie wszystkiego na raz, jak najszybciej, bez przerw jest metodą na wydajniejszą pracę. Tymczasem okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Mózg przymuszony do wysiłku nie funkcjonuje tak dobrze, jak po regeneracji, którą jest sen i odpowiednia dieta. W efekcie pracując 5 godzin w pełni sił jesteśmy w stanie zrobić więcej niż poświęcając 12 godzin swojego cennego czasu, ale funkcjonując już tylko na oparach.

Można by to podsumować słynnym fragmentem przysięgi Hipokratesa, który mówi, że:

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wdrożenie teorii w praktykę

Sama wiedza to za mało. Trzeba ją zacząć stosować w swoim życiu. Porównam to do sytuacji, kiedy lekarz diagnozuje naszą chorobę, przepisuje nam leki, a my ich nie zażywamy. Czy ktoś tak postępuje? Może się zdarza, ale rzadko. Takie rozwiązanie nie wydaje się być zbyt rozsądne. To z jakiego powodu w innych obszarach swojego zdrowia po nie sięgamy?

Decyzja zawsze leży po naszej stronie. Zazwyczaj nie czujemy potrzeby odpoczynku albo wydaje nam się, że jeszcze damy radę. Jednak kiedy weźmiemy swoją psychofizyczną kondycję pod lupę okazuje się, że już dawno porzuciliśmy ideę dbania o siebie samego.

ZDROWIE SOMATYCZNE

Podejście holistyczne, które jest bardzo rozpowszechnione mówi o wzajemnym wpływie sfery psychicznej i fizycznej. Jedna bez drugiej nie jest w stanie sprawnie funkcjonować.

Badania profilaktyczne

Nie wiem skąd się w nas bierze takie lekkoduszne podejście do tego tematu. Myślę, że powody mogą być związane z lękiem przed diagnozą, brakiem motywacji, zniechęceniem związanym z naszą polską służbą zdrowia lub brakiem umiejętności zarządzania czasem. Z tego ostatniego wynika poczucie nieustannego zapracowania i nakładających się obowiązków.

Wiele z tych powodów jestem w stanie zrozumieć, ale to nie zmienia faktu, że wcześniejsze rozpoznanie jakiejkolwiek choroby jest szansą na jej szybsze wyleczenie, a niekiedy nawet uratowanie naszego życia. Ten punkt do mnie przemawia.

Zadanie 1.

Wygospodaruj w najbliższym czasie przestrzeń i wykonaj sobie badania profilaktyczne. Każdy człowiek potrzebuje różnych badań w zależności od naszych skłonności biologicznych, ale istnieje pewien wykaz, który znajdziecie TUTAJ.

Chcę szczególnie apelować do pań – badania ginekologiczne są niesamowicie ważne. Dbajmy o swoją kobiecość. Szereg koniecznych badań to koszt ok. 250 zł rocznie. Dzieląc to na 12 miesięcy otrzymujemy kwotę 21 zł na miesiąc. Poddajmy to refleksji.

Zrównoważona dieta i ruch

O tych dwóch tematach jest ciągle bardzo głośno. Nie jestem ekspertem w żadnym z nich, ale mam świadomość, że to co jemy warunkuje nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Nie jestem również zwolenniczką zbyt radykalnego podejścia do diety natomiast staram się odżywiać swój organizm, a nie tylko zaspakajać głód.

Ruch to zdrowie. Form aktywności jest tak dużo, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Wiele z nich nie wymaga nakładu finansowego. Z najprostszych sposobów może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze lub wykonywanie codziennych obowiązków domowych np. odkurzanie, mycie okien lub podłóg. Są osoby, które zapragną regularnego i wysiłkowego sportu. Inni udadzą się na siłownię, basen lub fitness. Żadna aktywność nie jest lepsza, ani gorsza. Najważniejsze, aby ją mieć.

Zadanie 2.

Zastanów się jak te obszary wyglądają w Twoim życiu? Co mógłbyś zmienić, wprowadzić, ulepszyć? Może warto zacząć od zakupów zdrowych produktów lub półgodzinnego spaceru?

Sen i regeneracja

Badania wskazują, że każdy dorosły człowiek potrzebuje innej ilości snu, która to waha się od 7 do 10 godzin. Uważam, że w tym rozliczeniu warto wziąć pod uwagę ile energii wyczerpaliśmy danego dnia i adekwatnie do tego zaplanować swój sen. Co więcej wiemy już, że nie mamy możliwości odespania zarwanych nocy. Niestety organizm tak tego nie liczy. Z tego powodu ważne jest, aby starać się regenerować systematycznie.

Zdarzają się problemy ze snem. W wielu przypadkach są spowodowane nadmiarem emocji. Warto je trochę wyciszyć tuż przed zaśnięciem. Pomoże nam w tym książka, łagodne oświetlenie i melisa. Warto stronić od ekranów komputerów, telewizorów i telefonów. Chociaż to chyba nasz największy współczesny grzech. W zaśnięciu pomaga również świadome oddychanie. Wiele godnych uwagi programów, poświęconych temu tematowi możemy znaleźć w sieci.

Zadanie 3.

Rozważ ile godzin snu potrzebujesz, a na ile sobie pozwalasz. Może pierwszym krokiem będzie zaplanowanie dzisiejszej nocy dłuższego snu niż dotychczas?

ZDROWIE PSYCHICZNE

Często pomijamy ten niezwykle istotny element naszego życia. Co więcej, nawet lekarze mają skłonności do bagatelizowania emocji pacjentów. Na szczęście są tacy, którzy mają świadomość jak dużą rolę odgrywa zdrowie psychiczne.

Uwolnij emocje

Cały temat krąży wokół skumulowanych i stłumionych emocji, którym nie dajemy upustu. Każdego dnia mamy nie mało okazji do odczuwania całej gamy pozytywnych i trudniejszych emocji. Ich przeżywanie to zupełnie normalna sprawa, ale problem rodzi się w momencie, gdy nie dajemy sobie na to szansy. W pracy nie zawsze jest taka możliwość, ale po niej już tak. Najprostszym sposobem jest rozmowa. Wylanie swoich odczuć bliskiej osobie. Wygadanie się może czynić cuda.

Jeśli ta forma z jakiegoś powodu nam nie odpowiada zawsze możemy założyć dziennik, w którym będziemy dawać upust temu co nas dręczy lub frustruje. Ta metoda daje nam 100 procentową pewność, że nic co z siebie wyrzucimy nie zostanie poddane jakiejkolwiek ocenie.

Kolejna forma to praca ze specjalistą. W tym przypadku psycholog lub terapeuta, stosując specjalistyczną wiedzę i metody pomoże się Ci się otworzyć i oczyścić. Nie trzeba się tego bać.

Zniweluj stres


Selye odróżnia stres konstruktywny od destrukcyjnego. Podkreśla, że nie każdy stres jest szkodliwy. Uważa, że stres może spełniać pozytywną funkcję, gdyż w pewnych sytuacjach mobilizuje człowieka do efektywniejszego działania. Taki pozytywny stres określa mianem eustresu, a nadmierny stres, powodujący szkody, nazywa dystresem.

Instytut Psychologii Zdrowia PTP, Sylwia Kulczyńska

Uwalnianie stresu to jedno z najtrudniejszych zadań współczesnego człowieka. Presja i walka z czasem eskalują problem. Stres pojawia się w naszym życiu w odpowiedzi na konkretne sytuacje, zmiany życiowe lub wydarzenia, których się nie spodziewaliśmy. Doświadczmy go codziennie w pracy i poza nią. Stres i niepokój może się zrodzić w wyniku, trwających trudności w relacjach, przy podejmowaniu poważnych decyzji życiowych lub niepowodzeniach.

Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele. Każdy z nas musi wybrać sobie taki, który jest dla niego dogodny i przystępny:

 • zniwelowanie źródła stresu (np. zmiana pracy, zakończenie projektu)
 • uprawianie sportu (wzmaga to wytworzenie endorfin, czyli hormonów szczęścia)
 • relaksacja (świadome oddychanie, masaż relaksacyjny)
 • obcowanie z naturą (wyciszenie, oddychanie na świeżym powietrzu, zwolnienie tempa życia)
 • korzystanie ze słońca (spacer, śniadanie na świeżym powietrzu)
 • przebywanie z bliskimi osobami (rozmowa, wspólne wyjścia)
 • słuchanie ulubionej muzyki (zalecana spokojna, relaksacyjna)
 • znalezienie hobby, które będzie odskocznia od prozy życia
 • zastosowanie pozytywnego przewartościowania (szukanie dobrych stron stresującej sytuacji)
 • przeżywanie swoich emocji
 • sięgnięcie po pomoc specjalisty


Konsekwencje stresu chronicznego:
Chroniczny stres, czyli stres doświadczany permanentnie lub często, może przyczyniać się do powstawania wielu chorób. Do najczęstszych należą: wrzody żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, migreny, artretyzm, astma, zaburzenia snu, anoreksja nerwowa, bulimia, schorzenia skóry (np. pokrzywka, opryszczka, egzema, łuszczyca), zaburzenia popędu płciowego u mężczyzn, zaburzenia menstruacyjne u kobiet.

Instytut Psychologii Zdrowia PTP, Sylwia Kulczyńska

Dbanie o siebie to zadanie, a może nawet obowiązek każdego człowieka. Żyjemy nie tylko dla siebie, ale także dla naszych bliskich. Nasze dobre samopoczucie będzie wartością dla innych. Umożliwi nam szczęśliwsze życie i możliwości korzystania z niego. Niemniej jednak decyzja leży po naszej stronie.

Życzę powodzenia w podejmowaniu dobrych dla siebie wyborów. Zapraszam także na konsultacje psychologiczne osoby, które czują, że potrzebują w tym obszarze pomocy lub wsparcia specjalisty. Razem na pewno rozpracujemy stres i emocje. Kontakt: [email protected]

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *