Jak przetrwać sesję i nie zwariować? Praktyczne wskazówki #2

KROK 3

PLANUJ I ORGANIZUJ

Temu krokowi przypisuję jedno z ważniejszych funkcji. Bez niego trudno osiągnąć sukces i zaliczyć egzaminy w pierwszym terminie. Stwórz swój indywidualny plan działania. Wypisz wszystkie egzaminy, kolokwia i projekty wraz z ich konkretnymi datami. Następnie oceń ile czasu potrzebujesz poświęcić każdemu z nich. Przy ocenie weź pod uwagę ilość materiału jaki musisz opanować. Podziel go na tyle dni ile Ci zostało do dnia egzaminu.

Poniższe narzędzie może pomóc w ustaleniu priorytetów:

Przykład:


  • Ucz się na te egzaminy, które są w pierwszej kolejności, ale zweryfikuj czy nie potrzebujesz na któryś z nich więcej czasu. Jeśli tak to daj mu pierwszeństwo.
  • Taki plan będzie dla Ciebie motywacją. Po każdym egzaminie lub kolokwium skreślaj przedmiot, który jest za Tobą. Taka forma doda Ci otuchy i pozwoli monitorować efekty Twojej pracy. Z każdym egzaminem będzie ich na Twojej liście mniej co będzie dodatkową formą motywacji.
  • Wyznaczaj sobie nawet małe nagrody po każdym zdanym egzaminie lub kolokwium albo oddanym i zaliczonym projekcie. Może to być spotkanie z bliską osobą podczas, którego wyłączysz swoje myśli związane z sesją, dobry film, o którym marzysz już od dawna lub coś ulubionego do jedzenia. Ważne żebyś czuł, że Twoja praca jest doceniona. Nagradzaj się bez względu na ocenę, którą otrzymałeś. Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój wkład w naukę. Nie zawsze jest on wprost proporcjonalny do oceny. Po studiach będzie liczyć się Twoja wiedza, umiejętności i zapał do pracy, a oceny w większości przypadków nie mają tak dużego znaczenia.

KROK 4

BĄDŹ DLA SIEBIE WYROZUMIAŁY

Kiedy zaczyna się sesja wiele osób odkłada całe swoje dotychczasowe życie na wieszak. Przestaje robić sobie przyjemności, nie spotyka się ze znajomymi i rezygnuje z dotychczasowych aktywności wierząc, że ten czas wykorzysta na naukę. Realia są takie, że często ten czas marnujemy. Dlatego zachęcam do planowania każdego dnia małej przyjemności, która będzie jednocześnie stanowić motywację i nagrodę za dzienny trud, który włożyłeś w naukę. Może zamiast całkowicie odrzucać spotkania lub inne formy odpoczynku i relaksu spróbuj zmniejszyć ich ilość do takiej, która jednocześnie umożliwi Ci systemaczyną naukę.

Planuj:

  • śniadanie lub kawę na mieście
  • spotkanie i rozmowę z bliskimi osobami
  • wyjście na zakupy
  • spacer
  • ugotowanie obiadu
  • czas na siłownię

Nie zamykaj się z książkami w domu. Przy intensywnej nauce potrzebujesz chociaż na chwilę zmienić otoczenie, zażyć świeżego powietrza i na chwilę pomyśleć o czymś innym niż sesja.

Jeśli ominąłeś pierwszą część wskazówek możesz je znaleźć tutaj:

A w tym miejscu znajduje się ostatnia – trzecia część poradnika:

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *