Jak przetrwać sesję i nie zwariować? Praktyczne wskazówki #3

c.d.

KROK 5  

ZADBAJ O SOMATYKĘ

Wiele badań naukowych wykazuje, że wraz ze sprawnością fizyczną idzie w parze sprawność umysłowa, przez którą rozumiemy aktywne myślenie, zdolność do utrzymywania uwagi i zapamiętywania dużej partii materiałów.

Z tego powodu warto abyś zainwestował trochę dziennego czasu na:

Aktywność fizyczna

Idealna opcja to godzina ćwiczeń na siłowni, sali treningowej lub zajęciach tańca. Na rynku dostrzega się coraz większą różnorodność treningów online, które można uskuteczniać w domu. Może warto wybrać się na półgodzinny spacer? Wybierz to co lubisz.

Sen

Każda osoba potrzebuje różnej ilości snu, która waha się od 6 do 9 godzin. Jeśli w ciągu dnia chcesz być wydajny nie obejdzie się bez odpowiedniej dawki snu. Możesz go zastępować różnymi wspomagaczami, ale na dłuższą metę nie da to trwałego efektu. Organizmu nie da się oszukać. Jeśli określona sytuacja zmusi Cię do długo trwającej nauki możesz spróbować zmniejszyć liczbę godzin snu, ale nie rób tego zbyt drastycznie. Odejmij jedną lub dwie godziny, ale dbaj o regenerację, która głównie odbywa się podczas snu.

Dieta

To co jemy ma ogromne znaczenie. Nie tylko w okresie sesji ważne jest, by w codziennym menu znalazły się owoce, warzywa, kasze, zdrowe tłuszcze, ryby i chude mięso. Jednak w trakcie intensywnej pracy mózgu dostarczenie magnezu w postaci gorzkiej czekolady (minimum 70%), orzechów i migdałów odżywią i wzmocnią jego wydajność. Pomiędzy posiłkami możesz zaparzyć sobie filiżankę herbaty (zielonej, czarnej lub napary z lipy, melisy).

Drzemka popołudniowa

Po powrocie do domu po całym dniu zajęć na uczelni możesz czuć obniżoną energię, która uniemożliwia naukę. Jednym ze sposobów na wprowadzenie organizmu w wydajny tryb jest 15-20 minutowa drzemka. Nastaw budzik i nie przestawaj go o kolejne 5 minut, ponieważ może to spowodować odwrotny efekt. Drzemki nie sprzyjają każdemu organizmowi, ale warto spróbować i zweryfikować czy to coś dla ciebie.

Przerwy

Kiedy uczysz się 1-2 godziny rób sobie systematycznie 5 minutowe przerwy po każdej półgodzinnej pracy mózgu. Pozwolą one zregenerować się temu organowi i ponownie wejść na jak najwyższe obroty.

Mam nadzieję, że powyższe kroki pozwolą Ci łagodnie i bez zbędnego stresu przejść przez trudny czas jakim jest sesja. Wprowadzenie chociażby kilku elementów z powyższej listy zwiększą Twoją szansę na spokojną i owocną sesję. Planując naukę i wdrażając te drobne elementy pamiętaj o metodzie małych kroków Kaizena. Nawet najdrobniejszy element, który pojawi się w Twoim życiu każdego dnia będzie krokiem przybliżającym Cię do Twojego celu, którym w tym przypadku jest zdanie sesji. Daj sobie czas, pracuj gorliwie i uwierz w siebie, a wszystko ułoży się tak jak ma być.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *