Jak wygląda konsultacja online?

Chciałabym w dzisiejszym wpisie przybliżyć po krótce jak wygląda ze mną współpraca i w jaki sposób mogę Ci pomóc. Jestem psychologiem online, mieszkam w Hiszpanii i prowadzę konsultacje przez Skype lub inne platformy umożliwiające połączenie się z dwóch różnych miejsc na świecie. Przedstawię Ci krok po kroku wszystko co powinieneś wiedzieć o tej formie współpracy.

Czym się różni terapia od konsultacji psychologicznej?

Terapeuta prowadząc terapię będzie z Tobą pracował na głębszych obszarach emocjonalnych dotykając często trudnych doświadczeń i emocji. W dużym skrócie celem terapii jest przeżywanie na nowo tego co Cię boli lub dręczy dzięki czemu będziesz w stanie odbudować swoją tożsamość i poczuć się lepiej. Jest to proces długoterminowy i wymagający systematyczności. Terapia może być krótkoterminowa (trwająca ok. 2 lat) lub długoterminowa ciągnąca się od 2 do kilkudziesięciu lat.

Z kolei praca psychologa polega m.in. na przeprowadzaniu konsultacji psychologicznych, które nie sięgają aż tak głebokich sfer psychicznych jak terapia. Warto się na nie zdecydować gdy zmagasz się z przejściowymi trudnościami lub chcesz dokonać zmiany swojego zachowania, sposobu myślenia lub sytuacji spostrzeganej jako uciążliwej. To także przestrzeń na rozwój osobisty, poznawanie lepiej siebie samego poprzez odkrywanie swoich talentów i umiejętności, a także poszukiwanie duchowości i sensu życia. Konsultacje online spełniają także rolę psychoedukacji, która pozwoli Ci na lepsze zrozumienie pewnych mechanizmów, ułatwi znalezienie rozwiązania lub poprawi jakość Twojego życia. Konsultacje psychologiczne nie są ściśle określone w czasie i mogą się sprowadzać do kilku spotkań w zależności od indywidualnej potrzeby.

Do kogo skierowana jest oferta konsultacji online i  czy taka forma pracy przynosi pożądane efekty?

Konsultacje online z racji swojej nowatorskiej formy mogą budzić w Tobie pewne obawy i wątpliwości. Jednak po jednym lub dwóch spotkaniach prawdopodobnie oswoisz się z taką formą kontaktu i przekonasz, że jest ona równie efektywna jak spotkania twarzą w twarz. W tracie spotkania online korzystam z takich samych narzędzi i w taki sam sposób dbam o jakość relacji jak w trakcie pracy „na żywo”. Pamiętajmy, że najważniejszym elementem współpracy z psychologiem jest nawiązanie dobrej, pełnej zaufania relacji co nowoczesna technologia jak najbardziej umożliwia.

Konsultacje online są świetnym rozwiązaniem dla osób mieszkających w różnych zakątkach świata, które nie mają na miejscu polskiego psychologa, a potrzebują jego pomocy lub wsparcia. Sama korzystam z superwizji terapeuty, z którym współpracuję online i osobiście bardzo cenię sobie tą formę, na którą nie mogę sobie pozwolić w Palmie z racji braku polskich specjalistów.

Taka forma pracy jest także polecana osobom, które lubią zacisze swojego domu i mają większą śmiałość współpracować z psychologiem z miejsca, w którym czują się swodobnie i komfortowo. To z kolei może zminimalizować lęki związane z otworzeniem się przed obcą osobą i stworzyć okazję do łatwiejszego kontaktu.

Usługi online stają się coraz bardziej popularne ze względu na oszczędność czasu związanego z przemieszczaniem się i tkwieniem w korkach. Osoby, które pracują do późna mogą pozwolić sobie na wydzielenie godziny na konsultację online, co mogłoby być nierealne gdyby doliczyć czas potrzebny na transport. Niektórzy moi klienci/pacjenci dużo podróżują lub wyjeżdżają na delegację, ale dzięki pracy online nie muszą rezygnować z konsultacji ze mną.

Jak wygląda konsultacja online?

Przebiega w taki sam sposób jak konsultacja przeprowadzana w gabinecie. Tyle, że widzimy się dzięki kamerze (z reguły wbudowanej w laptop) i słyszymy przez mikrofon. W trakcie konsultacji nikt poza mną nie przebywa w pomieszczeniu. Konsultacje nie są przeze mnie nagrywane bez zgody i wiedzy pacjenta/klienta. Pierwsza konsultacja jest zarezerwowana na wzajemne poznanie się, omówienie problemu lub tematu, z którym się zgłosisz i postawienie wstępnej diagnozy. Wtedy też staram się informować o możliwościach dalszej współpracy i zakresie pomocy jaką jestem w stanie Ci udzielić. Jeśli uznasz, że chcesz ze mną pracować nad danym tematem umówimy się na kolejne spotkanie i przystąpimy do działania. Przed pierwszą konsultacją wyślę Ci wszystkie potrzebne informacje zebrane w formie PDF dotyczące kontraktu psychologicznego (czyli zasad współpracy), kwestii technicznych i płatności.

Pozostańmy w kontakcie

Zdaję sobie sprawę jak w wielu przypadkach ważne jest wsparcie, dodanie otuchy lub podniesienie motywacji dlatego współpracując ze mną masz możliwość utrzymywania kontaktu mailowego pomiędzy konsultacjami.

Jak się zapisać?

Jeśli czujesz, że współpraca ze mną jest czymś czego aktualnie potrzebujesz zapraszam Cię do zapoznania się ze mną i moim stylem pracy.

Wyślij do mnie e-mail na adres: [email protected] z krótką informacją dotyczącą problemu lub tematu z jakim się zgłaszasz. W tytule wpisz: konsultacja online. Odpowiem najszybciej jak to będzie możliwe.

Mam nadzieję, że do zobaczenia! <3 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *