Oczyść swoje otoczenie z toksycznych osób. 5 wskazówek jak ich rozpoznać.

Dobre relacje międzyludzkie stanowią bardzo ważny filar naszego zdrowia psychicznego. Mocne i sprzyjające więzi pomagają nam odreagować codzienny stres, przetrwać najtrudniejsze momenty naszego życia i wnieść powiew radości.

Zanim zaczniemy pracować nad rozwojem dobrych relacji może warto w pierwszej kolejności oczyścić naszą przestrzeń. Upewnijmy się, że chcemy budować związki z odpowiednimi osobami. Przeanalizujmy czy w naszym otoczeniu nie ma przypadkiem toksycznych jednostek, które wysycają naszą energię i uniemożliwiają stworzenie zdrowych więzi.

Kim jest toksyczna osoba?

Osoba toksyczna, to taka, która wpływa na Ciebie negatywnie powodując obniżenie samopoczucia i spadek motywacji do działania. Wytyka błędy, a czasami wręcz karmi się słabościami i niedoskonałościami innych osób. Czyha na potknięcia by z satysfakcją je wytknąć. Na domiar tego nie będzie ona miała z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia, a na Twoje ewentualne protesty zawsze znajdzie wytłumaczenie. Oczywiście winnym będziesz nadal Ty.

Nie zawsze jednak osoba toksyczna będzie przez Ciebie łatwo rozpoznana. Potrafi się ona bowiem doskonale kamuflować. Czasami nie musi się odznaczać powyższymi elementami. Może być miła i uprzejma, a nawet pomocna, ale tylko do czasu kiedy ma w tym swój własny interes.

Jak rozpoznać toksycznych ludzi?

1.Konflikty

Toksyczne jednostki karmią się wszczynaniem konfliktów z byle powodów. Nie ma znaczenia w jaki sposób postąpisz, taka osoba i tak znajdzie milion przyczyn, dla których Twoje zachowanie miało być niewłaściwe. Mógłbyś stawać na głowie i nawet góry przenosić, a i tak nie zadowolisz jego pragnień, których nota bene nie sposób zaspokoić.

2. Narzekanie i obwinianie innych

Osoby toksyczne koncentrują się na narzekaniu i szukaniu winnych zaistniałych sytuacji. Jedyną osobą, która nie jest winna są oni sami. Chociaż paradoksalnie kryją w sobie bardzo silnego wewnętrznego krytyka, o którym istnieniu raczej nie chcą wiedzieć.

3. Zero-jedynkowe myślenie

Osoby takie nie uznają nic co znajduje się pomiędzy moja, a Twoja opinia. Bardzo trudno jest im dostrzec, że świat nie jest czarno-biały, a niektóre sytuacje wyglądają zupełnie inaczej niż widzą to toksyczne osoby. Mają na oczach klapki, które utrudniają im oderwanie się od tego jednotorowego myślenia.

4. Brak kontroli nad emocjami

Toksyczne osoby często reagują nieadekwatnie do sytuacji. Z reguły ich reakcja sprowadza się do wybuchu emocji. Mają skłonności do nadinterpretacji i dopowiadania sobie zakończenia różnych historii. Często wyolbrzymiają sytuacje, tak by wyglądała dużo barwniej niż jest ona w rzeczywistości.

5. Brak współczucia i empatii

Osoby toksyczne zazwyczaj są bardzo poranione, dlatego nie potrafią odczuwać współczucia i interesować się Twoimi stanami emocjonalnymi. Koncentrują się tylko na sobie i mówią wyłącznie o swoich sprawach. Nie dopuszczają Cię do głosu, a po czasie spędzonym z taką osobą masz wrażenie, że byłeś na jakimś wykładzie, a nie spotkaniu towarzyskim.

Dlaczego warto oczyścić swoje środowisko?

Czy tego chcemy czy nie, środowisko ma na nas ogromny wpływ. Znane każdemu powiedzenie „z jakim przystajesz takim się stajesz” jest świetną tego puentą. Przebywanie z toksycznymi osobami wyzuwają Cię z energii, obniżają Twoją motywację i doprowadzają do wycieńczenia emocjonalnego. Te wszystkie czynniki z kolei hamują Twój rozwój i znacząco obniżają jakość Twojego życia. Sam pomyśl czy warto się na to godzić?

Jako uzupełnienie do mojego artykułu polecam obejrzenie nagrania Kasi Sawickiej, która jest psychologiem i pedagogiem. Opowiedziała w nim szczegółowo o cechach osób toksycznych i wspomniała o sposobach radzenia sobie z nimi.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *