Wiosenne porządki emocjonalne w 3 krokach

 

Każdy z nas z utęsknieniem czeka by wiosna wreszcie zapukała do naszych drzwi. Chcemy dotyku i powiewu jej świeżości, a także otulenia wczesnymi promieniami słońca. Wtedy wszystko wydaje się być jakieś lepsze i łatwiejsze. Na wiosnę przecież się zakochujemy i motywujemy do wszelkich aktywności, które przez zimę stanęły w miejscu. Wiosną też sprzątamy nasze mieszkania i domy. Odkurzamy, myjemy okna i podłogi. Mam wizję wiosny, w której w taki sam sposób dokonujemy porządków w naszym wnętrzu. Segregujemy, układamy i odkurzamy nasze emocje. Przyglądamy się im z bliska, bo właśnie w marcu jest na to dobry czas.

1. Posprzątaj i zorganizuj przestrzeń

Bałagan i chaos w przestrzeni, w której żyjemy wprowadza taki sam stan w naszych emocjach, uczuciach i umyśle. Porozrzucane lub nieuporządkowane przedmioty mogą być czynnikami powodującymi przygnębienie, znaczne obniżenie nastroju i brak motywacji. Miejsce, w którym spędzamy wolny czas lub pracujemy wpływa na naszą efektywność, wydajność i kreatywność.

Z tego powodu zachęcam by w pierwszej kolejności posprzątać i zorganizować przestrzeń, w której żyjesz. Nie mam na myśli tylko powierzchownych porządków, ale zaglądnięcie w różne zakamarki, by sprawdzić co w sobie kryją. Zachęcam do wolności w tym temacie. Sprzątanie bez stresu czy presji czasu, bez narzucania sobie limitów czy nadmiernych oczekiwań. Ważne by ten proces przebiegał w dobrej atmosferze, w pozytywnym nastawieniu i przy akompaniamencie Twojej ulubionej muzyki.  Pokochaj to co robisz, potraktuj tą czynność jako czas dla siebie i swoich myśli.

Przy porządkowaniu przestrzeni bardzo przydatna będzie książka Edyty Zając zatytułowana „30 dni do zmian”. W pierwszych rozdziałach znajdziesz szczegółowe wytyczne i wskazówki dotyczące mądrego i rozsądnego podejścia do organizowania przestrzeni.

2. Prowadź dzienniczek uczuć

Terapia pisaniem jest narzędziem psychologicznym polecanym i wykorzystywanym przez wielu specjalistów. Została udowodniona naukowo przez profesora Jamesa Pennebaker’a, który dowiódł, że osoby wylewające swoje frustracje, traumy i inne trudne przeżycia na papier rzadziej zgłaszają się do lekarza, mają wyższą odporność organizmu i niższy poziom stresu. To oznacza, że pisanie pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Największą zaletą terapii pisaniem jest możliwość wdrażania jej w każdych okolicznościach, w każdym miejscu na świecie i bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wystarczy sięgnać po przysłowiową kartkę papieru i długopis. Zapisać datę i przelewać na papier wszystko co tylko wypływa z Twojego wnętrza. Terapię pisaniem wykorzystuje się do pracy nad traumami, trudnymi przeżyciami lub codziennymi troskami. Pomaga zrozumieć własne uczucia i emocje, a także zlokalizować ich przyczynę. Poznanie przyczyny jest pierwszym krokiem do dokonywania zmiany w obszarze, który tego wymaga. Warto pisać gdy odczuwasz niepokój, lęk lub nadmiar stresu. To narzędzie pozwala uwolić emocje i zapobiega ich kumulacji, których skutki są często przykre nie tylko dla nas samych, ale naszego najbliższego otoczenia.

Przeczytaj więcej o terapii pisania u Moniki Kliber tutaj.

3. Zdobądź się na szczerą rozmowę

Znajdź w swoim otoczeniu osobę, z którą możesz podzielić swoje troski i kłopoty lub skumulowane emocje i uczucia. Opowiedz jej o tym co Cię dręczy. Może podzielisz się jakimś fragmentem lub przemyśleniami związanymi z dzienniczkiem uczuć? Podziel swój ból, cierpienie lub obawy. Nie ma powodu, dla którego powinieneś je w sobie kryć i samemu dźwigać cały ciężar. Często myślimy, że wokół nas nie ma nikogo komu możemy zaufać. Boimy się zdrady, oceny czy osądu. Jednak nie ma innej drogi do satysfakcjonujących relacji niż podjęcie tego ryzyka w nadziei, że spotkamy się ze zrozumieniem. Poczucie zrozumienia, którym obdarza nas druga osoba koi i daje nadzieję.

Gdy emocje są tak silne lub głębokie, że obezwładniają nasze działanie i przejmują nad nim kontrolę warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy. Czasami rozmowa o emocjach z zupełnie obcą osobą przynosi wymierne korzyści. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się nam niemożliwa jest wartościowa ze względu na obiektywność specjalisty.

Czy czujesz, że marzec jest dobrym czasem w Twoim życiu by zadbać o emocje? Rzadko kiedy się nad tym zastanawiamy, a jeszcze rzadziej znajdujemy na to czas. Myślę sobie o ile lżej byłoby nam w życiu gdybyśmy dbali o tą sferę i dawali sobie przyzwolenie na występowanie różnej gamy emocji.

Powodzenia!

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *