Czterej Jeźdźcy Apokalipsy, czyli o powodach rozstań

Autorem powyższej terminologii jest słynny badacz psychologii par John Gottman. Przez 40 lat obserwował zachowania par i podobno z 90% prawdopodobieństwem był w stanie przewidzieć, który związek nie przetrwa próby czasu i ulegnie rozpadowi.

Nazwa Czterej Jeźdźcy Apokalipsy jest zaczerpnięta z Nowego Testamentu i ma symbolizować cztery grupy zachowań (style funkcjonowania), które są przyczyną kresu związku.

Myślę, że warto się im przyjrzeć i rozpoznać czy, i ewentualnie, które z nich obserwujemy w swoich relacjach. Świadomość ich istnienia to już bardzo duży krok w procesie ewentualnej naprawy lub ulepszania swojego związku.

1. Krytycyzm

Wyrażanie własnej opinii, nawet jeśli jest ona inna niż ta, którą ma nasz partner, jest bardzo ważnym elementem, mającym budować trwały i zgodny związek. Niestety, często zdarza się tak, że wypowiedzenie własnego zdania sprowadza się do słów krytyki, która ma dać upust frustracji noszonej przez partnera, który się nią posługuje. Zazwyczaj krytyka sprowadza się do zdań typu: „Bo Ty zawsze…”, „Bo Ty nigdy…”, „Dlaczego nigdy nie zrobisz tego porządnie?”, „Nigdy nic Ci nie wychodzi” itd.

Lepszym rozwiązaniem wydaje się być wyrażenie swoich emocji i uczuć poprzez ich werbalizację (wypowiedzenie słowne) bez posiłkowania się o wytykanie winy. Powiedz swojemu partnerowi: „Jestem bardzo smutna, samotna, zła, wściekła, rozżalona, zawiedziona, ponieważ…”

2. Pogarda

Pogardzanie drugą osobą może być wyrażane werbalnie (np. „Co Ty niby robiłeś przez cały dzień, że się zmęczyłeś? Sprzątałeś, gotowałeś, pilnowałeś dzieci tak jak ja?”) i niewerbalnie (za pomocą gestów np. przewracanie oczami, machnięcie na partnera ręka itp.). Pogarda przejawia się również w wyśmiewaniu drugiej osoby, ironizowaniu i upokarzaniu.

Gotmann twierdzi, że ten jeździec jest jednym z najniebezpieczniejszych. Ratunkiem zdaje się być rozpoczęcie na nowo okazywania szacunku swojemu partnerowi i wyrażania swoich emocji, a nie oceny jego osoby.

3. Defensywność

Widzenie siebie w roli ofiary i nieustanne odbieranie słów partnera jako ataku. Takie poczucie wywołuje reakcję obronną i kontratak, który tylko zaostrza kłótnię. Głównym problemem jest to, że osoba defensywna nie potrafi zrozumieć potrzeb swojego partnera, ponieważ odbiera jego słowa jako atak (co nie oznacza, że faktycznie są one atakiem – to może wynikać tylko z indywidualnego odczuwania/odbioru). W konsekwencji osoba defensywna czuje się urażona, a partner niezrozumiany i sfrustrowany.

Rozwiązaniem może być zrozumienie i uwierzenie, że partner nie ma niczego złego na myśli, a także wzięcie odpowiedzialności za swoją „połowę”. Warto wysłuchać co partner ma nam do powiedzenia i również wyjaśnić swoją perspektywę. Nie zatrzymywać się na poczuciu ataku.

4. Obojętność

Czwarty jeździec prezentowany jest w postaci milczenia, ignorowania i unikania. Często osoba reprezentująca tą postawę usilnie zajmuje się czymś innym pokazując w ten sposób swoją dezaprobatę. W rzeczywistości jest to próba odcięcia się od negatywnych emocji, być może bolesnych. Ostatecznie taka postawa prowadzi do dystansu i oziębłości, które zdecydowanie nie służą związkowi.

Zamiast dystansowania się można spróbować dać sobie czas na ochłonięcie. Ważne, aby poinformować partnera o tej potrzebie i np. wyjść na spacer na 20 min. Po tym czasie wrócić i spróbować ponownie porozmawiać.

Podsumowanie

Myślę, że każdy z nas w jakimś stopniu zna tych jeźdźców, którzy mniej lub bardziej potajemnie wkradają się w nasze relacje. Każdy również pragnie budować trwały związek oparty na wzajemnym szacunku i akceptacji. W takim razie może warto zaoferować swojemu partnerowi to, co sami chcielibyśmy u niego zobaczyć. Może warto popracować nad tymi stylami, które mieszają w naszych związkach? Bez skrupulatnej obserwacji i podjęcia prób naprawy naprawdę trudno o dobre relacje.

W poniższym wpisie przeczytasz o komunikacji podczas konfliktów. Znajdziesz tam konkretne zdania, które ułatwią Ci ekspresję Twoich emocji i uczuć.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *