Czy można wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Początek roku zdaje się być jednym z najlepszych momentów na tworzenie planów życiowych. Wielu z nas wypisuje swoje cele i ma duże oczekiwania dotyczące ich realizacji. Nie bez powodu to właśnie w styczniu wyprzedaje się najwięcej karnetów na siłownię czy specyfików farmaceutycznych dla rzucających palenie.

Uważam, że to dobry moment na takie działania, bo właśnie początek roku bardzo sprzyja naszej motywacji. Warto ją wykorzystywać. Niemniej jednak motywacja ulega nieustannym wahaniom, dlatego warto zadać pytanie: co zrobić, aby nie stracić jej całkowicie?

Ustal swój priorytet

Jestem gorącym zwolennikiem zapisywania wszystkich swoich celów i pragnień, bo dzięki temu nie zapomnimy, że zrodziły się one w naszych umysłach. Mało tego, być może przyjdzie dzień, w którym znajdziemy inspirację we własnych zapiskach. Niemniej jednak, bardzo ważne jest, aby ustalić sobie priorytety i skupić się właśnie na nich.

Z całej listy celów wyznacz sobie jeden, którym zajmiesz się w pierwszej kolejności. Zazwyczaj zmiany, które chcemy wprowadzić wymagają od nas znacznego podporządkowania im trybu naszego życia. Jeśli ktoś chce schudnąć musi na to znaleźć czas i przestrzeń. Musi dać temu pierwszeństwo i zapewne zorganizować swój czas na nowo, tak, żeby móc przygotować sobie zdrowe posiłki i włączyć ruch. Z kolei ktoś inny może postawić na podróże, które potrzebują nakładów finansowych. To może się wiązać z pewnymi wyrzeczeniami na innym polu życia np. rezygnacją z kupowania nowych ubrań albo odłożeniem na później zakupu nowego komputera.


Człowiek, który goni dwa zające, nie złapie ani jednego.

Temat priorytetów przewija się na moich konsulacjach. Zdarza się, że moi klienci chcieliby podjąć ze mną współpracę, ale kiedy kalkulują nakład finansowy i zasoby energii jakie muszą zainwestować w swój rozwój -wahają się. To jest całkiem naturalne i wtedy zawsze zadaję im pytanie o priorytety. Odpowiedź zdecydowanie ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji.

ZADANIE 1: Wypisz swoje cele na rok 2020 i podkreśl te, które są dla Ciebie najważniejsze. Następnie wybierz spośród nich jeden, którym chcesz się zająć w pierwszej kolejności.


Zastanów się nad swoją motywacją

Chyba jedno z najważniejszych pytań jakie należy sobie zadać przed podjęciem się jakiegokolwiek zadania to pytanie: „Z jakiego powodu chcę to robić? Dlaczego to jest dla mnie ważne?”.

Udzielone odpowiedzi nie tylko pomogą nam zacząć, ale także trwać w naszych postanowieniach. Zazwyczaj każdemu pragnieniu w jakimś momencie towarzyszy spadek motywacji. To właśnie wtedy najbardziej potrzebujemy podeprzeć się na odpowiedzi, którą udzieliliśmy na samym początku.

ZADANIE 2: Zanim przystąpisz do realizaji swojego celu wypisz przynajmniej 5 powodów, dla których jest on dla Ciebie ważny, i dla, których chcesz nad nim pracować.

Ustal plan działania

Przed rozpoczęciem pracy nad realizacją swojego postanowienia, spróbuj stworzyć sobie w głowie lub na papierze plan działania. Nie musi być dopięty na ostatni guzik, bo jak znam życie, pewnie i tak ulegnie zmianie w trakcie procesu. Chodzi jednak o to, żeby nie porywać się z „motyką na słońce”, ale mieć jakiś pomysł realizacji. Każdy biznes zaczyna się od biznes planu, więc dlaczego w przypadku realizacji celów miałoby być inaczej?

Dobry plan upłynnia pracę i jest ratunkiem w momencie kryzysu czy zwątpienia. Jeśli masz określone kroki do podjęcia, a jednocześnie przechodzisz mniejszy lub większy kryzys związany z Twoim postanowieniem to po prostu je dalej podejmujesz. Trudniej jest w sytuacji kiedy nastepuje kryzys, a i planu brak. To faktycznie może być „niebezpieczne” dla Twoich działań.

ZADANIE 3: Zastanów się:

  • jakimi zasobami, które pomogą Ci w realizacji celu dysponujesz
  • czego jeszcze musisz się nauczyć
  • kto i w jaki sposób mógłby Ci pomóc
  • jaki budżet możesz przeznaczyć na ten cel

Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą Ci stworzyć wstępny i roboczy plan Twojego celu.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam zrealizować Wasze cele lub przynajmniej staną się inspiracją w tym przedsięwzięciu.

Moje osobiste doświadczenia:

Rok temu pracowałam nad swoimi celami na sesji coachingowej pod okiem Anity Michalskiej, z którą stworzyłyśmy mój plan na rok 2019. W moim przypadku bardzo sprawdza się taka współpraca. Lubię ustalać swoje cele w oparciu o specjalistyczne narzędzia i z pomocą, a także dobrą radą osoby, której ufam, i która zna się na rzeczy. Pomimo tego, że mam wiedzę dotyczącą psychologii i rozwoju osobistego zdecydowałam się na współpracę z Anitą. Dlaczego? Dla mnie praca z innym specjalistą jest bardzo wydajna i inspirująca. Ponadto Anita dała mi dużo pomocnych wskazówek i pomogła mi sobie uporządkować chaos, który był wówczas w mojej głowie.

W tym roku wychodzę do Was z taką propozycją i zapraszam na konsultacje osoby, które czują, że chcą podjąć się takiej formy pracy nad swoim rozwojem. Zerknijcie poniżej na moją ofertę:

Wszystkich zainteresowanych zapraszam. Możliwość podjęcia współpracy w ramach tego projektu trwa tylko do końca stycznia. Trzymam kciuki także za te osoby, które podejmują pracę nad swoimi celami we własnym zakresie. Powodzenia! 🙂

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *