Czym jest kontrakt psychologiczny? Krótko i na temat

Mam wrażenie, że termin ten nie jednemu z Was obił się o uszy. W zeszłym tygodniu na moim Instagramie odbyła się ankieta dotycząca zawodu psychologa. Z większością pytań świetnie sobie poradziliście, ale to jedno dotyczące kontraktu budziło trochę wątpliwości. Dzisiaj postaram się je rozwiać.

Czym jest kontrakt psychologiczny?

To rodzaj umowy zawartej między psychologiem, a pacjentem, która ma za zadanie porządkować wszystkie kwestie dotyczące nawiązanej współpracy. Zawiera się w niej kwestie dotyczące świadczonych usług, organizacji spotkań i finansów.

Co obejmuje kontrakt psychologiczny?

Najczęściej kontrakt psychologiczny określa:

  • ogólne wartości jakimi kieruje się psycholog (ich szczegóły można znaleźć w Kodeksie etyczno-zawodowym psychologa) np. dotyczące obowiązującej tajemnicy zawodowej, gwarancji prywatności, zapewnienie komfortu i braku oceny ze strony specjalisty,
  • formę pomocy udzielanej przez psychologa np. diagnoza psychologiczna, wsparcie, porada psychologiczna,
  • miejsce spotkania (pełny adres gabinetu lub nazwę Skype jeśli to konsultacja online),
  • instrukcja dotycząca współpracy online (wybór komunikatora – Skype, Messenger, WhatsApp, kwestia włączenia kamery, prośba o zadbanie o dobre łącza itp.)
  • informacje dotyczące płatności (ile kosztuje konsultacja, jak długo trwa, kiedy i jak dokonać płatności, co jeśli pacjent nie pojawi się na konsultacji lub odwoła ją w ostatniej chwili)
  • mogą się też pojawić dane kontaktowe (nr telefonu, e-mail).

Dlaczego warto go zawrzeć?

Kontrakt psychologiczny określa jasne zasady współpracy, które każda ze stron akceptuje i zobowiązuje się ich przestrzegać. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek niejasności, podejrzeń lub braku zaufania, które to mogą zrujnować nawiązaną relację. Pomoc udzielana przez psychologa opiera się na pełnym zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa i przekonaniu o jak najlepszych intencjach specjalisty. Z tego powodu tak ważne jest, aby wszystkie zasady zostały określone na samym początku.

Ta umowa zawarta między specjalistą, a klientem chroni także przed rozczarowaniem, zaskoczeniem lub frustracją którejś ze stron. Służy zarówno pacjentowi, jak i psychologowi.

Podsumowanie

Podsumowując, uważam, że warto na początku poświęcić chwilę czasu na ustalenie jasnych zasad obowiązujących obie strony. Może to pozytywnie wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa i atmosferę zaufania, które to są podstawą owocnej współpracy.

Poniżej możesz przeczytać również artykuł o pracy psychologa. Zapraszam.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *