Jak wykorzystać czas wolny w domu?

Z powodu ogólnej sytuacji panującej nie tylko w Polsce, ale na całym świecie nasze codzienne funkcjonowanie ulega zmianie. Rządy podejmują kolejne decyzje o zamknięciu różnych placówek, szkół i uniwersytetów, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Nie da się ukryć, że te decyzje i inne zalecenia, które pomimo tego, że są konieczne, mają swoje odbicie w naszych rutynach i przyzwyczajeniach.

Uczymy się nowego

Działania te mają na celu przede wszystkim zadbać o nasze zdrowie, a nawet życie, dlatego musimy się do nich dostosować. Trzeba nam zaakceptować fakt, że przez kilka kolejnych tygodni lub nawet miesięcy nasze życie ulegnie zmianie. Będziemy adaptować się do nowych warunków i uczyć się nowego sposobu życia. Wiąże się on z pewnymi ograniczeniami i niedogodnościami co może rodzić frustrację i bunt. Oczywiście, mamy prawo do wszystkich tych emocji, ale to nie zmienia faktu, że musimy teraz myśleć racjonalnie i mieć na uwadze bezpieczeństwo własne i innych.

Co z naszymi potrzebami?

To z kolei wiąże się z naszymi potrzebami, pragnieniami i marzeniami. Wiele z nich nie zostało lub nie zostanie w najbliższym czasie spełnionych. Wydaje się, że spotkania rodzinne, powroty do domu, wymarzone wakacje, spotkania towarzyskie lub nawet praca przynosząca dochody muszą trochę poczekać. Z drugiej strony, możemy pomyśleć o innym sposobie ich realizacji. Być może mniej satysfakcjonującym lub zupełnie innym od tego, który sobie wymarzyliśmy, ale zawsze to jakiś zamiennik, który niweluje poziom frustracji i pozwala zrealizować chociaż część naszych potrzeb. Poszukajmy takich możliwości!

Nadal mamy możliwości!

Wierzę, że ten trudny i jakże nowy dla nas czas możemy przekuć w coś naprawdę dobrego i zająć się tymi aktywnościami, które od dawna czekały „na lepszy” moment. Zdaje się, że on właśnie nastał. Z tego powodu zachęcam Was i siebie do wykorzystania wolnych chwil na naukę, pracę, rozwój i rozrywkę zorganziowaną w domu lub za pośrednictwem Internetu. Doceńmy to, że dzięki technologii możemy nadal mieć kontakt z ludźmi i nasze życie wcale nie zatrzymuje się w miejscu! Może teraz warto wykorzystać możliwości jakie daje nas sieć internetowa?

Lista aktywności, które pomogą dobrze wykorzystać czas:

1. Czas ulepszania relacji

Chyba jednym z najczęstszych powodów, dla których nie poświęcamy sobie uwagi to brak czasu. Teraz nie ma już tej wymówki, bo mamy go dużo więcej i nasza obecność w domu też jest inna. Myślę, że to świetna okazja, żeby skierować uwagę na swoich bliskich. Rozmowy, zabawy i wspólne aktywności niesamowicie do siebie zbliżają i mogą uleczyć wiele relacji.

A co jeśli nie mamy bliskich przy sobie? Na szczęście są telefony i inne możliwości komunikacji online za pośrednictwem różnych aplikacji. Możemy wykorzystać do tego Skype, Messenger czy WhatsApp. Myślę, że w tym przypadku również największym utrudnieniem jest czas. Zazwyczaj nie dzwonimy do siebie, bo nie mamy na to przestrzeni. Może teraz da się to zmienić? Kawa online? Dlaczego nie?

2. Rozwój osobisty

Często obiecujemy sobie, że zrobimy coś dla swojego rozwoju osobistego. Chcemy wziąć udział w jakimś tematycznym kursie, szkoleniu lub indywidualnych spotkaniach. Czasami myślimy o konsultacji z jakimś specjalistą np. dietetykiem, psychologiem, coachem. Wprawdzie większość z nas nastawia się spotkania stacjonarne, ale w takim przypadku oferty online zdają się być idealnym zamiennikiem. Udział w webinarze, live’e lub kursie online może ocalić nas nie tylko przed nudą, ale także poczuciem bierności. Do tych form rozwoju dodam jeszcze czytanie książek, czasopism i artykułów. Może śledzenie wartościowych i rozwijających kanałów na YouTubie? To wszystko wiąże się z inwestycją czasu, którego teraz mamy przecież dużo więcej!

3. Rozwój zawodowy

Myślę, że wiąże się on nierozerwanie z rozwojem osobistym, ale tutaj chciałabym przedstawić Wam pomysł pracy nad Waszym „biznesem online”. Znam wielu ludzi, którzy mają świetne pomysły na działania online, ale brakuje im przestrzeni, żeby nad tym popracować i móc je zrealizować. Trudno jest przecież połączyć pracę stacjonarną z działalnością online. Może teraz jest dobry moment, aby przekuć pomysły w działanie?

4. Języki obce

Uczenie się języków jest ściśle związane ze stworzeniem sobie do tego odpowiedniej przestrzeni. Pomimo naszej świadomości, że znajomość języków otwiera nam nowe drogi i daje możliwości, nie wiadomo dlaczego znajdują się one na ostatnich miejscach naszych priorytetów. Zawsze bardziej atrakcyjne jest wyjście na kawę lub do kina niż zagospodarowanie czasu na naukę angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego czy innego języka. Po drugie, jest bardzo dużo świetnych nauczycieli, którzy uczą online. Może w aktualnych okolicznościach dasz się przekonać, że taka współpraca jest efektywna i owocna? Może spróbujesz znaleźć swojego nauczyciela w sieci?

5. Zdrowy styl życia

W końcu masz czas, żeby zjeść rano śniadanie. Masz też możliwości eksperymentowania w kuchni. Możesz poświęcić czas na poszukanie ciekawych przepisów i ich przygotowanie. A może włączysz do tego dzieci, partnera, rodziców i dodatkowo spędzicie wspólnie dobry czas? Możesz pić więcej wody, dłużej spać i włączyć więcej ruchu. Dlaczego aktywność fizyczna wykonywana w domu miałaby być mniej wartościowa? Mamy szerokie spectrum wyboru różnych programów treningowych (nie tylko Ewy Chodakowskiej, Anny Lewandowskiej czy Qczaj’a). Na YouTubie można znaleźć wiele innych programów np. jogę, pilates, stretching. Ruch to zdrowie, a jaki wdrożysz to już Twój wybór.

6. Spacer

Spacery nie są wykluczone. Można wyjść do lasu, na plażę lub do innego miejsca, gdzie nie ma skupisk ludzi. Warto pooddychać świeżym powietrzem, zrelaksować się na łonie natury i uwolnić stres, który od dawna się w nas kumuluje. Przecież nie było czasu na jego uwolnienie! A teraz jest. Korzystaj z tego.

7. Generalne porządki w domu

Na to nigdy nie ma dobrego czasu. Od kiedy zwlekasz z uporządkowaniem swoich rzeczy, posegregowaniem ubrań wysypujących się z szafy lub umyciem okien? Umycie lodówki, zamrażarki, mikrofalówki czekają następne w kolejce. Myślę, że każdy z nas znajdzie w swoim domu czy mieszkaniu takie odkładane od zawsze aktywności. Może teraz nasza motywacja ulegnie zwiększeniu?

8. Przestrzeń na rozwijanie pasji

Pewnie nie każdą pasję jesteśmy w stanie rozwijać w domu, ale są takie, które możemy zapisać na naszą listę. Przychodzi mi do głowy gra na instrumencie, malowanie, rysowanie, śpiewanie, tworzenie muzyki, szycie, pisanie wierszy lub książek, a nawet fotografia! Dopiszcie tutaj to co Wam tylko przychodzi do głowy.

9. Odpoczynek mentalny i fizyczny

Wielu z nas pracuje ponad swoje siły, boryka się z wypaleniem zawodowym lub chronicznym stresem. Czas wolny, jaki otrzymaliśmy „od losu” to może być moment na odpoczynek, regenerację, zadbanie o siebie. Nie musimy jechać na Bahama lub Malediwy, żeby móc odpocząć. A jeśli Twoim marzeniem jest podróż właśnie w tamte strony to wykorzystaj ten czas na poczytanie przewodników, rekomendacji i zaplanowanie wyjazdu w późniejszym, bezpiecznym czasie.

10. Przestrzeń na świeżym powietrzu

Nie musimy zamykać się w czterech ścianach. Jeśli masz taką możliwość to wyjdź do ogrodu, na taras lub balkon. Zbliża się wiosna, która pozwala na dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu i odkrywanie jej pierwszych znaków. Balkon może stać się Twoją przestrzenią na pracę, rozwój lub odpoczynek.

Nie napiszę Wam o Netflixie, bo czuję, że to zbyt oczywista oczywistość. Niemniej jednak zachęcam Was do zachowania równowagi pomiędzy przyjemnościami, a aktywnościami rozwojowymi.

Podsumowanie

Jest takie powiedzenie, że „potrzeba jest matką wynalazków”. Z jakiegoś powodu czuję, że ma ono zastosowanie w tym przypadku. Mamy szereg możliwości dotyczących świadomego i owocnego wykorzystania czasu. Czynniki zewnętrzne mogą nas ograniczać, ale nasza wyobraźnia nie ma kresu. Stoimy przed wyzwaniem poszukiwania zamienników, które zastąpią nasze codzienne rutyny. Przed wyzwaniem stworzenia sobie nowych możliwości. Nie zapominajmy o tym. Wyjście z domu to nie jedyna opcja, a skoro teraz jest ona zagrożeniem, może warto zastanowić się dwa razy?

Kryzys, który przeżywa teraz cały świat jest określony w czasie i zawsze ma swój kres. Nie wiemy dokładnie ile nam zajmie jego zażegnanie i jakie przyniesie skutki, ale trzeba nam być cierpliwymi. Wiem, że możemy mieć w tym swój udział, że mamy na to wpływ. Postarajmy się podążać za wytycznymi organizacji i ludzi, którzy wiedzą co robić. A jednocześnie pielęgnować swój własny ogródek i brać odpowiedzialność za siebie.

Życzę nam mądrych wyborów i dobrze wykorzystanego czasu! 🙂

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *